Proiectul „Implementarea Atitudinilor din Economia Socială Circulară în Sectorul VET” (SCE-VET) – un nou pas spre cooperarea europeană

„Implementarea Atitudinilor din Economia Socială Circulară în Sectorul VET” (SCE-VET) este un parteneriat strategic de cooperare între opt ţări europene, printre care şi România, reprezentată prin Asociaţia Centrul de Incubare Creativ Inovativ de Afaceri (CICIA) din judeţul Neamţ. Scopul principal al proiectului este acela de a inova şi dezvolta o reţea de Economie Socială Circulară (ESC) online şi de a oferi un training course online accesibil, care să se concentreze pe economia socială circulară. În cadrul acestui parteneriat, se pune accent şi pe incluziune şi diversitate în toate domeniile educaţiei şi formării profesionale (VET).

Centrul de Incubare Creativ Inovativ de Afaceri – CICIA este o organizaţie neguvernamentală înfiinţată în anul 2003, a cărei misiune este de a stimula dezvoltarea durabilă a comunităţii locale. A implementat până în prezent 60 de proiecte naţionale şi 20 proiecte finanţate de UE, atât în calitate de coordonator, cât şi de partener, a acumulat competenţe valoroase în dezvoltarea, managementul şi implementarea proiectelor, a elaborat numeroase articole şi publicaţii prin intermediul experţilor săi, a participat la conferinţe internaţionale şi a obţinut distincţii naţionale şi internaţionale (www.cicia.nt.ro).

Pentru a înţelege conceptul de economie circulară, trebuie să spunem că aceasta este un model de producţie şi consum care implică folosirea în comun, închirierea, reutilizarea, repararea, renovarea şi reciclarea materialelor şi produselor existente cât mai mult timp posibil. Componenta socială implică transformarea lor în locuri de muncă pentru inserţia persoanelor dezavantajate, în echipamente recondiţionate prin reutilizare care ajung prin donaţii acolo unde este nevoie de ele, în noi produse şi în materii prime secundare prin reciclare. Economia socială circulară îşi propune să inspire oamenii să regândească, să reproiecteze şi să urmărească un viitor pozitiv, cu convingerea că legarea principiilor economiei circulare cu întreprinderea socială oferă condiţiile potrivite pentru a încuraja inovaţia şi creativitatea, pentru o lume cu soluţii locale care să răspundă societăţii, nevoilor de mediu şi nevoilor economice.

Crearea unor module de curs online deschise SCE (Economie Socială Circulară) cu exemple din toate ţările partenere oferă materiale flexibile, multisectoriale, inclusive şi diverse, furnizate într-un mediu de învăţare digital, în care tinerii pot deprinde într-un mod flexibil noi abilităţi sau îşi pot îmbunătăţi competenţele. Educatorii VET trebuie să adapteze educaţia şi formarea profesională la nevoile pieţei muncii. Între 2012 şi 2018, numărul locurilor de muncă legate de economia circulară în UE a crescut cu 5%, ajungând la aproximativ 4 milioane. Se poate aştepta ca circularitatea să aibă un efect net pozitiv asupra creării de locuri de muncă, cu condiţia ca lucrătorii să dobândească competenţele cerute de tranziţia ecologică. Prin urmare, este important să se stimuleze practicile inovatoare de învăţare şi predare în educaţie şi să se crească atractivitatea VET prin consolidarea legăturii dintre lumea educaţională, societate şi viaţa profesională. Proiectul SCE-VET, implementat în România de Asociaţia Centrul de Incubare Creativ Inovativ de Afaceri (CICIA) din Neamţ, are intenţia de a evidenţia oportunităţi substanţiale, perspective şi teme referitoare la Economia Circulară (CE) şi legătura cu întreprinderile sociale.

Rezultatele aşteptate ale proiectului sunt:

1. O retrospectivă a implementării economiei sociale circulare (SCE).

Pe baza recomandărilor, declaraţiilor şi planurilor de acţiune ale UE, scopul este de a mapa şi de a publica o revizuire a strategiilor existente pentru SCE în toate ţările partenere.

2. O zi de circularitate pentru profesori şi elevi.

Ziua Circularităţii Sociale nu este doar o altă zi a sustenabilităţii sau ecologiei. Este o zi pentru a încuraja profesorii, elevii, partenerii VET şi alte părţi interesate să acţioneze, să reflecteze şi să se pregătească pentru viitor. Se acordă prioritate conţinutului programului Ziua Circularităţii care se concentrează pe evidenţierea oportunităţilor de dezvoltare a educaţiei VET şi a competenţelor VET în diverse sectoare relevante pentru durabilitate, concentrându-se, de asemenea, pe abilităţile sectoriale ecologice, incluziune, activităţi şi metodologii SCE.

3. O cartografiere a integrării SCE în societate.

Prin investigarea integrării SCE în societate, organizaţiile partenere vor avea discuţii şi evaluări aprofundate asupra metodelor educaţionale necesare. Obiectivul este de a identifica nivelurile de integrare ale SCE şi de a recunoaşte indicatorii Aspectelor Sociale şi Culturale ale CE.

4. Un sondaj privind atitudinea elevilor asupra economiei sociale circulare.

În multe dintre ţările partenere, SCE este implementată în programele de studii. Ulterior, un obiectiv principal urmărit cu toate acţiunile acestui proiect este de a încuraja schimbarea de atitudine în toate grupurile ţintă. Furnizorii de educaţie ar trebui să fie o parte activă în creşterea conştientizării sociale cu privire la efectele schimbărilor climatice.

5. Curs „Implementarea Atitudinilor din Economia Socială Circulară”.

Abilităţile antreprenoriale au un rol important în educaţia VET, indiferent de domeniul de activitate sau de servicii. Platforma SCE Mooc va oferi o modalitate digitală şi flexibilă de a învăţa noi abilităţi sau de a îmbunătăţi competenţele. Este important să se anticipeze schimbările de la locurile de muncă din viitor şi să se adapteze VET la nevoile pieţei muncii, consolidând parteneriatele cu mai multe părţi interesate în industrie şi societate.

6. Platformă pentru Network SCE.

Ne-am propus să dezvoltăm o experienţă digitală – Platformă pentru Network SCE, care reuneşte şcoli VET şi educatori la diferite niveluri cu societatea şi antreprenorii. Scopul este de a inspira oamenii să regândească, să reproiecteze şi să urmărească un viitor pozitiv prin legarea principiilor CE cu întreprinderea socială, care oferă condiţii pentru a stimula inovaţia şi creativitatea.

7. Economia Socială Circulară VET – Metoda Canvas.

Acest instrument ilustrat şi/sau animat este o diagramă vizuală cu elemente care descriu serviciile, beneficiile, grupurile ţintă şi activităţile programului educaţional, arătând potenţialul educaţional. Canvasul este un document strategic inovator pe care toate organizaţiile implicate în proiect trebuie să îl implementeze şi să îl adauge la strategia organizaţiei lor. Se aşteaptă ca toate rezultatele să consolideze incluziunea şi să fie durabile.

Echipa de proiect: Alina Elena AVĂDĂNEI, Lidia AVĂDĂNEI, Vasile AVĂDĂNEI, Andrei DRAGOSTIN