Educaţia pentru protecţia mediului este considerată o prioritate de cǎtre politicile statelor europene. Şcoala, prin destinaţia şi rolul acesteia, asigură cadrul adecvat în care se desfăşoară un complex de formare a elevilor sub cele două laturi: cea instructivă şi cea educativă.
Proiectul de parteneriat Erasmus+ CLEVER CONSUMPTION STARTS EARLY ON se înscrie într-un demers de dezvoltare durabilă în care elevii sunt, deopotrivă, actori şi responsabili în domeniul protejării mediului înconjurător.
Şcoala Gimnazială Nr. 3 Piatra-Neamţ este şcoală parteneră în acest proiect, coordonat de către Szkola Podstawowa din Polonia şi finanţat de către Agenţia Naţională pentru Proiecte şi Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale (AN-PCDEFP).
În perioada 15-18 martie 2022 s-a desfăşurat cea de-a doua mobilitate, Şcoala Laura Lanza Baronessa di Carinni, din Italia a fost gazdă pentru cadre didactice reprezentante ale ţărilor partenere în cadrul proiectului: Polonia, Lituania, Turcia şi România.
Schimbul de bune practici între parteneri cu privire la acţiunile ecologice şi activităţile despre protejarea mediului reprezintă obiectivul central al acestui proiect. Pentru îndeplinirea acestuia s-au organizat activităţi ce au avut drept scop creşterea gradului de conştientizare cu privire la resursele energetice şi consumul lor inteligent, importanţa apei şi modul de economisire a acesteia, conştientizarea efectelor consumului iresponsabil de alimente asupra sănătăţii şi a mediului înconjurător. O atenţie deosebită este acordată promovării unor comportamente responsabile, creării unei culturi ce priveşte grija faţă de mediu, promovarea reciclării în rândul elevilor precum şi schimbul intercultural.
În sens practic, proiectul ţinteşte spre crearea de modele de lucru cu elevii, care să abordeze dezvoltarea abilităţilor de bază, a creativităţii, a abilităţilor de rezolvare a problemelor prin accesarea inteligenţei emoţionale în vederea exersării capacităţii de reacţie socială, conştientizării culturale, încurajării învăţării de la egal la egal.
În cadrul mobilităţii din Italia, regiunea Sicilia, au participat patru cadre didactice de la Şcoala Gimnaziala Nr 3, prof înv. primar Cosniceanu Valentina, prof. înv. primar Olteanu Carmen, prof. înv. primar Hurjui Irina şi prof. înv. primar Asofiei Ionela. Agenda evenimentului a fost densă, presărata cu activităţi educative, culturale şi de petrecere a timpului liber în acord cu rutele generale ale proiectului.
Deschiderea oficială a activităţilor a fost marcată în prima zi printr-un tur ghidat al şcolii gazdă, întâlnirea cu elevii, scurte secvenţe didactice ce au respectat tema mobilităţii, Clever management of waste. În partea a doua a zilei am avut onoarea de a fi primiţi de către primarul localităţii, în minunata cetate a oraşului Carini. Ne-a fost prezentată o veritabila lecţie de istorie şi am fost binecuvântaţi cu priveliştea oraşului de la balcoanele castelului.
În ziua următoare, activităţile au debutat la grădiniţă. Cu ajutorul jocurilor, împreună cu copiii, am învăţat despre poluare şi managerierea deşeurilor. A urmat lucrul pe centre, în laboratorul de artă. Alături de elevii de gimnaziu am exersat metode de obţinere a hârtiei manuale şi modalităţi de utilizare a acesteia pentru obţinerea de produse finite. După masa de prânz am vizitat Catedrala din Terassini, o bijuterie arhitecturală maiestuoasă, construită la începutul secolului al XVIII-lea, în stil baroc.
Cele mai importante vestigii ale oraşului Palermo, capitala Siciliei, ne-au fost prezentate în ziua de miercuri, zi dedicată vizitării centrului istoric. Am descoperit un centru cultural de primă importanţă şi un punct de întâlnire al culturilor arabă, iudaică şi creştină. Catedrala, monument istoric si arhitectural de marcă, face parte din lista UNESCO a patrimoniului mondial, Teatrul Massimo, cel mai mare teatru din Italia şi al doilea ca mărime din Europa, Quattro Canti, fântâna Pretoria, sunt câteva dintre obiectivele ce ne-au atras atenţia şi vor rămâne în memoria noastră.
Aleile înguste care se intersectează cu străzile principale pline de splendide clădiri istorice, palatele în stil baroc şi fântânile ornamentale dau un aer boem oraşului situat la malul Mării Tireniene. Atmosfera vibrantă, mâncărurile şi vinurile tradiţionale fac din oraş un punct important în cunoaşterea identităţii culturale a poporului gazdă.
În a patra zi a proiectului, şcolile partenere şi-au prezentat propriile activităţi şi concluziile acestora. Elevii din cele patru ţări au realizat lucrări ce implică managerierea responsabilă a deşeurilor şi micşorarea impactului asupra mediului înconjurător.
Activităţile s-au finalizat cu o şedinţă de lucru în vederea stabilirii direcţiilor de acţiune pentru mobilitatea următoare dar şi cu o festivitate de premiere a participanţilor de către directorul şcolii.
Participarea la mobilitate a avut impact pozitiv, cu beneficii majore în dezvoltarea profesională şi personală.
Echipa de proiect: Prof. înv. primar Irina HURJUI, Carmen OLTEANU, Valentina COSNICEANU, Ionela ASOFIEI