Eugen Doga s-a născut pe 1 martie 1937, în satul Mocra din stânga Nistrului. Face şcoala primară acasă (1943-1951), apoi Şcoala de muzică „Ştefan Neaga” din Chişinău (1951-1955) şi urmează Conservatorul de Stat din Chişinău (1955-1960, clasa violoncel) şi Institutul de Arte „Gavriil Musicescu” din Chişinău (1960-1965, clasa compoziţie).
Debutează în cariera profesională ca violoncelist în Orchestra RSSM pentru Televiziune şi Radiodifuziune (1957-1962), şi are o prodigioasă activitate didactică, la Şcoala Medie Specială de Muzică din Chişinău (1962-1963) şi la Şcoala de Muzică „Ştefan Neaga” din Chişinău (1963-1967). Din 1967 şi până în 1971, când devine liber profesionist, a fost funcţionar în cadrul Ministerului Culturii.
În arta componistică debutează în anul 1963 cu un cvartet de coarde. Data de 1 ianuarie 1957, când lucrarea sa „Cântec de anul nou” a fost transmisă la postul de radio moldovenesc, marchează începutul unei prezenţe constante a lucrărilor Maestrului, prin undele radio şi tv, în viaţa culturală a ţării.
Eugen Doga a scris în practic toate genurile muzicii: cântece pentru copii şi melodii pentru cele mai selecte voci ale estradei timpului, romanţe nostalgice şi tangouri pasionale, coruri a capella şi simfonii complexe, balete elegante şi valsuri nobile.
Muzica de film a fost una dintre marile sale iubiri. A semnat coloana sonora pentru mai mult de 200 de filme (Singur în faţa dragostei, Lăutarii, Şatra, Gingaşa şi tandra mea fiară, Patul lui Procust, Maria Mirabela, Guguţă etc.) şi spectacole (Radu Ştefan, întâiul şi ultimul, Pe un picior de plai, Ce frumoasă este viaţa, Păsările tinereţii noastre, Sfânta sfintelor ş. a.).
Prin creaţia sa, Eugen Doga a devenit o voce a lumii. A scris fiind inspirat din diverse culturi – română, rusă, latino-americană, afgană, chineză etc. – şi a fost onorat pe toate continentele. La Jocurile Olimpice din 1980 (Moscova), 2014 (Soci) şi 2022 (Beijing) a răsunat muzica lui Doga – o muzică pe înţelesul tuturor oamenilor. Steaua care-i poartă numele este un simbol firesc al strălucirii sale în cultura universală.
Deţine mai multe Ordine, Medalii şi titluri de Maestru Emerit al Artei, iar „Scoica de Argint” pentru Lăutarii şi „Scoica de Aur” pentru Şatra la Festivalul Internaţional de Film de la San Sebastian sunt doar unele dintre premiile cu care a fost onorat.
Membru titular al Academiei de Ştiinţe a Moldovei, Membru de Onoare al Academiei Europene de Ştiinţe şi Arte din Salzburg, Austria, Doctor Honoris Causa al mai multor universităţi din ţară şi de peste hotare, la intersecţie de milenii, Eugen Doga va rămâne mereu o emblemă a muzicii şi a culturii noastre.
Red.

