„Instantanee cromatice” cu Arcadie Răileanu, la Biblioteca Judeţeană

Pictorul basarabean Arcadie Răileanu a prezentat o suită de acuarele, cu titlul „Instantanee cromatice”, pe simezele Sălii Cupola a Bibliotecii Judeţene „G.T. Kirileanu” Neamţ, până la mijlocul acestei luni, în care dezvăluie, cu distincţie, farmecul naturii.

„Arcadie Răileanu este un pictor care iubeşte culoarea. În faţa lucrărilor sale suntem cuprinşi de o firească admiraţie. Vă mulţumin că aţi revenit la Biblioteca Judeţeană acum, în luna reînvierii naturii”, a spus prof. Mihaela Mereuţă, managerul Bibliotecii Judeţene.

Apreciat de iubitorii de frumos, Arcadie Răileanu, face, şi prin această nouă expoziţie, dovada măiestriei sale artistice, după cum a menţionat părintele şi poetul Dorin Ploscaru. „Arcadie Răileanu transformă culoarea în muzică şi muzica în poezie, peisajul devine dintr-o dată suav şi îl simţi cum respiră, cum cântă şi pulsează sub pensula sa. M-am uitat cu atenţie la lucrările sale şi am văzut o matematică a arhitecturii care capătă valenţe şi strălucire, deci, nu este doar o matematică rece a cifrelor, ci este o matematică iluminată ca în poezia lui Ion Barbu. Este o expoziţie plină de poem, de muzică, de clocot cromatic. Arcadie Răileanu ne oferă tuturor un strop de lumină, un strop de bucurie, de culoare, de verde, de munte şi de apă”, a declarat Dorin Ploscaru.

„Mă bucur că mă aflu între prieteni, între oameni dragi pe care i-am câştigat în cei 25 de ani de când locuiesc la Piatra-Neamţ. Pictura nu va fi niciodată o artă uitată, o artă dispărută. Prezint lucrări cu vechime de un an, dar şi pictate recent. Eu, în general, nu pictez peisaje în faţa naturii, mă bizui pe memorie, pe sentimentele pe care le am în timpul călătoriilor mele şi doresc ca fiecare lucrare să fie un eseu, o poezie unică în felul ei”, a mărturisit Arcadie Răileanu.

Pe toată durata acestei luni, Arcadie Răileanu mai are deschisă o expoziţie de pictură în ulei şi acuarelă la RomanArt Gallery.

Violeta MOŞU